بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

دانستنی هایی در مورد آمل

آمل دروازه مازندران

آمل یکی از کهن ترین شهر های ایران و قدیمی ترین شهر مازندران است. شهری که پایتخت اشکانیان بوده و از اولین مناطقی است که شیعیان در آن پا گرفته اند و به سراسر ایران نفوذ کرده اند. شهری که حمدالله مستوفی بنای آن را به طهمورث پادشاه پیشدادی نسبت می‌دهد.


از مرکز شهر آمل شروع می‌کنم، در قلب شهر دو پل عظیم تاریخی قرار گرفته که بر روی بابل رود قرار دارد و آملی‌ها به داشتن آن افتخار می‌کنند و به نماد این شهر کهن مبدل شده است.


پل آمل


بزرگترین پارک تفریحی مازندران در آمل است و یکی از زیباترین بوستان ها در استان مازندران به حساب می‌آید. این پارک به پارک دهکد‌ه‌ی طلایی مشهور است.


موزه ی تاریخی آمل در خیابان امام رضا و در کنار پل معلق قرار دارد. در بخش باستان شناسی موزه‌ی آمل اشیای تاریخی با ارزشی وجود دارد که قدمت تعدادی از آنها به بیش از 4000 سال قبل از میلاد مسیح و دوران آهن برمی‌گردد.


بخش باستانی موزه‌ تاریخی آمل آثاری همچون سفال، سنگ، فلز و شیشه را که از دوران پیش از تاریخ در دوره ی قاجار در منطقه‌ی شمال به دست آمده را به ما معرفی می‌کند.


در موزه‌ تاریخی آمل یکی از بخش های جالب توجه که بازدید کنندگان و محققان تاریخی را برای زمان بیشتری در کنار خودش نگه می‌دارد، ویترین سکه ها است. ضرب سکه در دوره ساسانی بیانگر مرکزیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آمل در سواحل جنوبی دریای کاسپین است.


بازار قدیم آمل معروف به پایین بازار یا چهار سوق آمل، بازاری با ریشه باستانی که در مرکز شهر قرار دارد و بازار آمل هسته اصلی و اولیه‌ سازمان‎دهنده‌ شهر قدیمی شمال است. آمل به دلیل مرکزیت در منطقه‌ی البرز، بازار مبادلات داخلی و خارجی بوده و در کتاب العالم آمده، وقتی وارد شهر آمل شدم، صدها تاجر بغدادی و یونانی را دیدم که برای خرید طلا و نمد ابدی آمده بود.


مسجد جامع آمل، از مساجد قدیمی ایران است. در سال های اخیر، شبستان جنوبی بنا را تخریب و شبستان دیگری بنا کردند که فعلا مورد استفاده حوزه علمیه شهر آمل است.


آرامگاه سید قوام الدین مرعشی، ملقب به میر بزرگ از بزرگان سادات مرعشی و موسس دودمان مرعشیان در طبرستان بوده. او از نوادگان شخصی به نام علی المرعش است که شجره‎اش با 4 نسل به امام سجاد می‌رسد. ایدئولوژی قیام سید قوام الدین مرعشی، شیعه ی اثنی عشری بود که با الهام‌گیری از تعالیم مذهبی و سیاسی رهبران مذهبی سربداران توانست از آن به عنوان مکتبی برای قیام خودش استفاده کند.


آرامگاه سید قوام الدین مرعشی


از صددرصد مازندرانی‌ها، نود درصد آنها شیخ ابوالعباس قصاب آملی را نمی‌شناسند و از 10 درصد باقی مانده 8 درصد نمی‌دانند آرامگاه این عارف صوفی نام‌دار کجا است؟ بنایی با معماری آرامگاهی که منصوب به میرحیدر عاملی عارف و صوفی مفسر شیعه دوازده امامی است. میرحیدر را از بزرگترین عارفان شیعی می‌دانند، در رساله های قبلی نوشته است، علم میرحیدر فراتر از دریاها است و او دارای 40 رساله است. میرحیدر عاملی عارف و صوفی مفسر شیعه ی 12 امامی در قرن 8 هجری قمری و وی از نوادگان علویان مازندران است و نسب آن به امام سجاد می‌رسد.


منظومه عاشقانه طالب، بر اساس قصه ی 400 ساله شکل گرفته است، داستان دلدادگی طالب آملی به دختری به نام زهره. منظومه طالب و زهره مانند بسیاری از منظومه های عاشقانه ی ایرانی است که پایان خوشی ندارد و دو دلداده هیچ گاه به هم نمی‌رسند.


 در ادامه مسیر به بابل، روستای بارفروش می‌رویم و با اماکن و مناطق زیبای این شهر آشنا می‌شویم.

0
0
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.