بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

آیا سفر هوایی برای زنان باردار مضر است؟

آیا سفر هوایی برای زنان باردار خوب است؟

شاید این اتفاق برای خودتان و یا اطرافیانتان پیش آمده باشد که در دوران بارداری مجبور به سفر هوایی شوید. مسافرت های هوایی بعلت کوتاه بودن زمان سفر طرفداران زیادی دارد. از طرفی دیگر باید به این نکته توجه داشت، سفرهای هوایی باعث ایجاد تغییراتی در بدن زنان باردار می شود. از مهمترین تغییرات می توان به افزایش حجم و وزن رحم، حجم مایع آمنیوتیک و وزن جنین، افزایش و سنگینی پستان ها، افزایش مایع بین بافتی اشاره کرد. به همین علت قبل از تهیه بلیط پرواز حتما با پزشک خود درمیان بگذارید و نیز در زمان پرواز وضعیت خود را اعلام کنید، تا خدمه هواپیما شرایط ایمن و مراقبت های ویژه ایی را برای شما فراهم کنند. 


داشتن سفری امن در دوران بارداری کاملا به شرایط خانم باردار بستگی دارد، آیا بیمار و یا مشکل خاصی دارید که نیازمند مراقبت ویژه است و اینکه در هفته چندم از بارداری هستید و همچنین به آسایش و آرامش خانم باردار بستگی دارد.


مناسب ترین زمان برای سفر زنان باردار


در سه ماهه اول و سوم (بین هفته 14 تا 28 ) بهترین زمان برای سفر است به علت اینکه انرژی از دست رفته برمی گردد و تحرکات راحت تر است و حالت تهوع بارداری پایان یافته ولی در نیمه بارداری یا سه ماه دوم (بعد از هفته 28) به دلیل سخت تر شدن تحرک و عدم توانایی نشستن برای طولانی مدت، بیشترین اورژانس های بارداری دراین دوران صورت می‌گیرد و خطر زایمان زودرس و سقط جنین در این سه ماهه زیاد است.


زنان باردار


قوانین شرکت‌های هواپیمایی


در بیشتر خطوط هوایی داخلی از اوایل هفته 35 بارداری مجوز پرواز داده نمی شود. اجازه پرواز به زنان باردار با توجه به شرایط زیر بدون مشکل می باشد:


- در پروازهای کمتر از 2 ساعت در بارداری اول تا انتهای هفتۀ ۳۲ 


- در پروازهای بیشتر از دو ساعت در بارداری اول تا انتهای هفتۀ ۲۸ بارداری


- در بارداری دوم تا انتهای هفتۀ ۲۸ بارداری


خطوط هوایی داخلی هما، آسمان، ایران ایرتور، ماهان، قشم ، کیش ایر و هواپیمایی تابان شرایط فوق را برای پرواز در نظر دارند. در صورتیکه بارداری بدون عارضه نباشد و یا سن بارداریتان بالاتر از حد مجاز باشد، داشتن مجوز پرواز الزامی است و باید با بخش پزشکی هواپیمایی مورد نظر تماس بگیریدحتما قبل از تهیه بلیط شرایط خود را با پزشک معالج و خط هواپیمایی مورد نظرتان، مطرح کنید و به هیچ وجه بارداری خود را از مهمانداران و شرکت هواپیمایی پنهان نکنید، به دلیل اینکه این قوانین برای حفظ سلامت مادر و جنین در طول پرواز مقرر شده است و حتما خدمه هواپیما را از این موضوع مطلع سازید.


گواهی پزشکی معتبر برای پرواز


مدت اعتبار گواهی پزشکی برای بعضی از شرکت های هواپیمایی 72 ساعت و بعضی دیگر 48 ساعت می باشد، پس دقت داشته باشید زودتر از زمان پروازتان برای گرفتن گواهی اقدام نکنید.حتما در گواهی پزشکی، سن بارداری، زمان تقریبی زایمان و مجوز پرواز شما باشد. توجه کنید ممکن است در مواردی مانند فشار خون کنترل نشده و خونریزی، پزشک به خانم باردار اجازه پرواز ندهد.


با داشتن مجوز پرواز و اطلاعات کافی در مورد شرایطتان در طول پرواز می توانید یک سفر ایمن و راحت داشته باشید.


سفر به خارج از کشور


در مواردی که قصد سفر به خارج از کشور را دارید، حتما با پزشک مطرح کنید تا در صورت لزوم نکات ایمنی، واکسن و یا داروی مصرفی مورد نیازتان را در اختیارتان قرار دهد. حتما قبل از سفر به خارج از کشور از قوانین خطوط هوایی آگاهی لازم را داشته باشید، برخی از ایرلاین ها، بعد از هفته 36 از سفر خانم باردار ممانعت می کنند.


قبل از سفر با هواپیما به نکات زیر دقت کنید:


- اگر در طول پرواز نیاز به مراقبت ویژه ایی دارد و ممکن است در طول مسیر حال شما بدتر شود، از سفر هوایی خودداری کنید.


- با اینکه سفر با هواپیما در دوران بارداری ایمن است اما بسیاری از خطوط هوایی، از پرواز در ماههای آخر بارداری ممانعت می کنند و یا اینکه درخواست گواهی پزشک دارند.


- اگر مبتلا به کم خونی شدید یا آنمی هستید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. به دلیل اینکه در این وضعیت سطح گلبول های قرمز خونتان کمتر از حالت نرمال است و آهن موجود در خون که عمل اکسیژن رسانی به بدنتان راانجام می دهد، به خوبی صورت نمی گیرد.


- اگر سابقه سقط، سابقه زایمان زودرس، حاملگی در چند ماه اول بعد از سقط و غیره از مواردی هستند که حتما با پزشک خود در میان بگذارید.


- بیماری های دوران بارداری، خونریزی های واژن، مسمومیت حاملگی، کندی رشد جنین، اختلالات انعقادی در بارداری، مشکلات کیسه آمنیوتیک از مواردی هستند که ممکن است بارداری را به خطر بیاندازد.


- تغییر ارتفاع و تغییر دما ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع در زنان باردار شود. این وضعیت حدودا در طی 3 تا 5 روز بهبود می یابد. این شرایط باعث کم آبی بدن می شود و بهتر است در طول سفر به مقدار کافی آب مصرف کنید.


-در موقع عبور از بخش بازرسی فرودگاه از هیچ اشعه ای استفاده نمی شود و از امواج مغناطیسی برای کنترل مسافران بهره می برند و هیچ ضرری برای زنان باردار ندارد، از اشعه ایکس برای بازرسی چمدان ها استفاده می شود.


- اگر نگران فشار هوا و تشعشعات موجود در ارتفاعات هستید، بهتر است بدانید این موارد برای مسافران عادی مشکلی ایجاد نمی کند، اما برای زنان بارداری که مجبور هستند مرتبا سفر هوایی داشته باشند، تاثیرگذار است. در زمان فرود کاهش فشار هوا بمیزان کمی اکسیژن خونتان را کاهش می دهد اما بدن بصورت طبیعی آن را به حالت اولیه برمی گرداند. برخی خطوط هوایی از پذیرش خدمه پرواز خود بعد از هفته 20 بارداری ممانعت می کنند.


تاثیر نور خورشید برای زنان باردار


پزشکان آلمانی براین باورند که زنان بارداری که سفرهای هوایی زیادی دارند، به علت اینکه در ارتفاعات میزان تابش نور افزایش می باید، احتمال سقط جنینشان تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می کند اما اثر تابش این نورها برای سفرهای محدود ایرادی ندارد و قابل چشم پوشی است.


- بهتر است از صندلی کنار راهرو استفاده کنید تا در طول سفر بتوانید راحت بلند شوید و پایتان کشیده نشود.


- قبل از پرواز از خوردن نوشابه های گازدار و غذاهای نفاخ خودداری کنید، زیرا فشار هوا در طول پرواز باعث ایجاد ناراحتی در شما نشود.


- حتما کمربند ایمنی خود را بسته و دقت کنید زیر شکم و روی استخوان لگن باشد، بدلیل اینکه دست اندازهای هوایی در طول پرواز بدون اخطار قبلی رخ می دهند.


- اگر احساس تهوع دارید، قبل از پرواز با مشورت پزشک خود دارو مصرف کنید.


اگر یکی از شرایط زیر را دارید جدا از سفر هوایی خودداری کنید:


- مشکلات ریوی و قلبی که تنفستان را با مشکل مواجه می کند.


- اگر عضوی از بدنتان دچار شکستگی و یا گچ گرفته است، به دلیل اینکه ممکن است در پرواز، فشار هوا باعث تورم عضو شکسته می شود.


- اگر اخیرا جراحی بروی شکم انجام داده اید و روده ها درگیرند مانند آپاندیس


- عفونت سینوس ها و یا عفونت گوش میانی


 

0
0
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.