بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

راهنمای گام به گام برای کسانی که اولین بار است با هواپیما سفر می‌کنند

راهنمایی کسانی که برای اولین بار سفر هوایی دارند

اولین سفر هوایی و اولین باری که می‌خواهید سوار هواپیما شوید کمی ‌دلهره‌آور است. نگرانی‌هایی مثل بلیطم را از کجا تهیه کنم؟ وقتی به فرودگاه رسیدم چه کاری باید انجام دهم؟ آیا کارت شناسایی همراه ببرم یا نه؟ و سوالاتی از این قبیل که در ذهنتان پیش می‌آید و می‌تواند شما را نگران کند اما جای هیچ نگرانی نیست! تا زمانی که می‌توانید با سرچ و خواندن جواب سوالهایی که در ذهنتان پیش می‌آید پاسخ سوالات خود را بیابید نباید نگران باشید. شما می‌توانید یک پرواز موفق و آسوده داشته باشید. برای اینکه اولین پروازتان را بدون استرس انجام دهید با ما همراه باشید و لیست گام به گام زیر را بخوانید:


گام اول


گام اول مطمعنا تهیه بلیط است. بهترین و ساده‌ترین راه برای جستجوی چندین تاریخ و زمان پرواز این است که شما بلیط هواپیما آنلاین جستجو کنید. ابتدا وارد سایت اینترنتی خرید بلیط هواپیما می‌شوید، مانند سایت آویتو. مسیر، شهر، تاریخ و یک طرفه یا دو طرفه بودن پروازتان را انتخاب کنید. از بین نتایج جستجو پرواز مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید و پس از وارد کردن تعداد و مشخصات مسافر پرداخت اینترنتی را انجام می‌دهید و تصویر الکترونیکی بلیط و شماره پیگیری به شما داده می‌شود که باید آن را نزد خود نگه‌دارید.


 سفر هوایی


گام دوم


کارت شناسایی عکس دار. اگر سفر شما داخلی است، شما نیاز دارید که یک کارت شناسایی عکس‌دار همراه خود داشته باشید مثل کارت ملی، گواهینامه و غیره. اما اگر سفر شما خارجی است نیاز به پاسپورت دارید که معمولا تاریخ پایان اعتبار آن از زمان خروجتان باید حداقل 6 ماه باشد.


 مدارک لازم برای سفر


گام سوم


اطمینان حاصل کنید که باری که به همراه دارید با قوانین حمل بار مطابقت داشته باشد. اکثر ایرلاین‌ها و خطوط هوایی این اجازه را به مسافران می‌دهند که یک ساک دستی یا لپتاپ به همراه خود به داخل کابین بیاورند. پس مشخصات و قوانین باری که هر مسافر می‌تواند با خود به داخل کابین ببرد را برای ایرلاینی که بلیط شما متعلق به آن است را در اینترنت و از طریق سایت آن ایرلاین جستجو کنید و تمام مشخصات آن را با دقت چک کنید از جمله وزن و سایز و نوع آن را.


 وسایل سفر هوایی


گام چهارم


چمدان و بار خود را با دقت بسته بندی کنید. در اینجا دوباره نیاز است که قوانین حمل بار را در سایت ایرلاین مورد نظرتان جستجو کنید و با قوانین بار مسافر که مربوط به چمدان‌ها و بارهایی است که به قسمت بار هواپیما تحویل می‌دهید آشنا شوید. شما اجاه ندارید برخی اقلام و اشیا و مواد ممنوعه را داخل چمدان خود داشته باشید. پس سعی کنید از تمام این‌ها آگاه شوید. قوانین حمل بار برای هر ایرلاین متفاوت هست همچنین درصدهای جریمه‌ای نیز برای اضافه بار به صورت نقدی در نظر گرفته می‌شود.


 قوانین بار هوایی


گام پنجم


به موقع به فرودگاه بروید.به عنوان کسی که اولین بار است سفر هوایی دارید و اولین بار است که می‌خواهید سوار هواپیما شوید باید سعی کنید به خودتان زمان کافی بدهید تا با پروسه‌های سوار شدن به هواپیما، تحویل بار، گیت و غیره با آرامش و بدون استرس و عجله آشنا شوید. چند روز قبل با مسیر فرودگاه آشنا شوید. همه فرودگاه‌ها داخل شهر نیست و ممکن است شما مسافت را در نظر نگیرید و همین باعث دیر رسیدنتان به فرودگاه شود. برای اینکه زمان کافی داشته باشید، بهتر است اگر پروازتان داخلی است 2 ساعت قبل و اگر پروازتان خارجی است 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.


 زمان حضور در فرودگاه


گام ششم


به قسمت چک کردن بلیط بروید. مدارکتان را تحویل دهید و کارت شناسایی خود را برای ارائه دم دست داشته باشید. مأمور کنترل بلیط، بلیط شما و مدارک شناسایی‌تان را چک خواهد کرد. اگر اضافه بار داشته باشید جریمه آن را از شما دریافت خواهد کرد اگر صندلی‌تان را مشخص نکرده باشید می‌توانید از مامور این قسمت بپرسید که آیا صندلی شما کنار پنجره قرار دارد یا در راهرو است. سپس از شما خواسته می‌شود که چمدان‌ها و بارهای خود را در قسمت مورد نظر برای وزن کردن بگذارید. سپس بارتان را برچسب‌گذاری می‌کنند و روی نوار نقاله قرار می‌دهند تا به هواپیما ببرند. یادتان نرود که کارت شناسایی خود را از مامور باجه بگیرید.


 گیت پرواز


گام هفتم


بازرسی امنیتی. در این قسمت از شما خواسته می‌شود تا شناسه پرواز و عبور خود را نشان دهید. سپس در قسمت بازرسی قرار می‌گیرید و توسط دستگاه امنیتی بازرسی خواهید شد. اگر لپتاپ به همراه دارید باید آن را به صورت جداگانه تحویل دهید تا بازرسی شود و آن را در کنار دیگر بارهای خود بر روی نوار نقاله قرار دهید. سپس صبر کنید تا مامور آن قسمت شما را از طریق دستگاه فلزیاب بازرسی کند. سپس وسایل همراه خود را بردارید.


 بازرسی فرودگاه


گام هشتم


گیت خود را پیدا کنید. معمولا باید شماره گیت شما روی برگه عبورتان باشد، در غیر اینصورت شماره گیت خود را بر روی صفحه نمایش الکترونیکی پیدا کنید. علائم را دنبال کنید تا به گیت خود برسید و منتظر باشید که مامور گیت اجازه عبور شما را بدهد. معمولا هر ایرلاین به ترتیب از گیت عبور خواهد کرد پس تا زمانی که نام ایرلاین مورد نظر شما خوانده نشده سعی کنید به گیت نزدیک نشوید. پس از رد شدن از گیت و ورود به هواپیما صندلی خود را با چک کردن شماره‌هایی که در هر ردیف نوشته شده است پیدا کنید. صندلی خود را که پیدا کردید، بارهای کوچک خود را جلوی پایتان و بار بزرگتر را در بالای سرتان در قسمت مخصوص بار مسافر قرار دهید.


 گیت فرودگاه


گام نهم 


دریافت بار پس از خروج از هواپیما. هنگامی ‌که هواپیما به زمین نشست از هواپیما خارج شوید و نسبت به دریافت چمدان خود اقدام کنید. شماره پرواز و شهر خروج شما بر روی صفحه نمایش الکترونیکی نمایش داده خواهد شد. منتظر بمانید که نوار نقاله شروع به حرکت کند و بار خود را دریافت کنید.


سفر خوبی داشته باشید.


 


 

1
0
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.