بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

شهر زیبا و تاریخی سیراف

شهر سیراف

 به جنوب استان بوشهر در کنار خلیج فارس میرویم تا به شهر زیبا و تاریخی سیراف برسیم.


این شهر در فاصله ی 60 کیلومتری از منطقه ی پارس جنوبی قرار دارد. اینجا سیراف است یک شهر گم شده در تاریخ، شهری با قدمت چند هزار ساله.


بندر تاریخی و زیبا سیراف، در 250 کیلومتری بوشهر قرار دارد و بخشی از شهرستان کنگان به حساب می آید. سیراف از حدود 1500 سال پیش مهمترین بندر تجاری ایران به شمار می آمد و این رونق در زمان دیلمیان به اوج خود رسید و تعداد کمی از مردم ایران نام بندر سیراف را به اشتباه "بندر طاهری" می نامند و دلیل این اشتباه قلعه ی زیبای نصوری است که متعلق به خاندان طاهری بوده و در شهر سیراف قرار دارد، اما نام سیراف از اعماق تاریخ تا به حال با بندر سیراف بوده و این در حالی است که از وجود خاندان طاهری در سیراف حدود 200 سال بیشتر نمی گذرد.


بندر سیراف


سیراف در زمان اشکانیان 300000نفر جمعیت داشته و بیشتر خانه های زیبا و گران قیمت آن از ساروج ساخته شده بود و شاید بتوان گفت که نخستین سیستم فاضلاب شهری را در خود جای داده بود. متاسفانه به دلیل زلزله بزرگی که هزار سال پیش در سیراف آمد، این بندر پر رونق را تبدیل به شهری نیمه خرابه کرد که باعث شد بخشی از شهر در آب دریا فرو رود و برای همیشه در آن مدفون شود.


شغل اصلی مردم بومی سیراف دریانوردی و بازرگانی بود. ناخدایان و دریانوردان سیرافی شهره ی آفاق بودند چرا که در شناسایی دریا و ملل گوناگون صاحب نظر و با تجربه بودند. به دلیل اینکه مردمان بسیاری از کشورهای مختلف با فرهنگ های کاملا متفاوت به سیراف رفت وآمد می کردند، خیلی ها سیراف را محل گفتگوی تمدن ها می دانند.


سیراف پر رونق آن زمان با جمعیت زیادی که در خود جای داده بود و کشتی های تجاری بزرگی که در آنجا پهلو می گرفتند، در جایی از ایران قرار داشت که همیشه با مشکل کم آبی مواجه بود و جای مناسبی برای زندگی نبود و تنها دلیل آبادانی و رونق این شهر وجود چاه ها و آب انبارهای بسیار زیادی که در آن زمان آنها را به وجود آورده بودند؛ آنها فضای بسیار وسیعی از کوهستان را خاکبرداری کردند و به بستری محکم و سنگی رسیدند. روی تمام سطح سنگی دامنه ی کوه، حفره هایی تا عمق 2 متر در اندازه های مختلف حفر کردند تا در فصل بارش اندک آب باران را در خودش نگهداری کند.


حفره های کوه های سیراف بی شباهت به قبر نبود و این کوهستان در نگاه نخست شبیه به گورستان عجیبی بود که برای دفن هزاران انسان محیا شده بود.


چاه آب سیراف


حدود 150 حلقه چاه، در منطقه ی باستانی سیراف، در این کوهستان کشف شده است، که حدود 50 تای آن پر آب است و چاه های اینجا بسیار عمیق است و حدود 140 تا 150 متر عمق این چاه ها است. در گذشته، از این چاه ها در زمانی که مشکل کم آبی وجود داشت، استفاده می کردند. در فصل زمستان و بهار که بارندگی زیاد می شد، این چاه ها محل مناسبی برای ذخیره آب ها بود تا نیاز مردم تامین شود.


البته نه تنها خودشان از این آب استفاده می کردند، بلکه مردمی که از راه های دور از آفریقا و چین به اینجا سفر می کردند و کشتی های آنها در بندر سیراف پهلو می گرفتند، برای اینکه بتوانند به سفر های خود ادامه دهند، از آب های منطقه استفاده می کردند و مردم به آنها آب را می فروختند.


بندر سیراف در دوره ی پیش و پس از اسلام یکی از مناطق ژئو پلیتیک خلیج فارس بود و حجم بسیار زیاد از سکه های کشف شده از ممالک مختلف در شهر تاریخی سیراف، نشانه روابط تجاری بسیار گسترده این شهر با دنیای زمان خودش دارد و این گستره پهناور ارتباطات، در شرقی ترین نقطه به چین و در غربی ترین نقطه به اسپانیا در اروپا منتهی می شود.


کشف سکه هایی از، اسپانیا، عمان، زنگبار چین، هندوستان، امپراتوری بیزانس و کشور های دیگر گویای اهمیت سیراف در زمان خودش بود؛ شهری که به گفته ی مورخین و پژوهشگران در 1500 سال قبل، از بازاری بزرگ برخوردار و نخستین بانک هخامنشیان را در خود جای داده و محلی برای تبدیل و تبادل پول های زمان خودش بود.


آثار به جا مانده از بانک هخامنشیان در سیراف نشان دهنده ی وسعت ارتباطات ایران با کشورهای بزرگ بود و سیراف به دلیل وجود تجارت و روابط گسترده ای که با جهان داشت، توانسته بود به شکوه همه جانبه ای دست پیدا کند. و در علم و فرهنگ و هنرمایه ی افتخار ایران باشد.


دره ی لیر، دره ای که تقریبا می توان گفت، گورستان باستانی منطقه سیراف در اینجا قرار دارد و در دیواره های این دره پر از گور دخمه های 1500 سال و یا دو هزار سال قبل می باشد.


گورستان سیراف


هرکدام از این حفره ها که داخل کوه با دست کنده شده استودان یا استخواندان می گویند و در زمان قدیم، اجسادشان را زیر خاک داخل این شکاف هایی که روی کوه کنده شده بود، قرار می دادند تا به مرور زمان از بین برود و تجزیه شود. دور در ورودی این گوردخمه ها را با سنگ و ساروج پوشانده اند، برای آنکه کسی یا حیوانات وحشی نتوانند به اجساد به راحتی دست پیدا کنند و از بین ببرند.


این یک رود بزرگ از نمک است، رودی که طی میلیونها سال توسط آب باران از روی کوه نمکی جاشک شسته شده و این نمک چال بزرگ را به وجود آورده است.


رود نمک سیراف


جاشک کوهی از نمک است که درون دره های آن، آب نمک با غلظت بسیار بالایی جاری است. رودخانه ی آب شیرین "مُند"، وقتی از سمت کوه ها و ارتفاعات شمالی استان بوشهر به سمت جنوب استان بوشهر حرکت می کند، زمانیکه به کوه جاشک می رسد، آب کاملا شور می شود، آنقدر شور می شود که کمتر جنبنده ای می تواند در آن زندگی کند. این آب ها وقتی که از اینجا عبور می کنند، کریستال های نمک خیلی زیبایی را در اطراف آبگیرها تشکیل می دهند به این صورت که واقعا منظره های زیبایی را در این کوه به وجود می آورد. جاشک یکی از جاذبه های ملی طبیعی بسیار با ارزش استان بوشهر و همین طور در کشور عزیزمان ایران است . چاله ها و غارهای کوچک نمکی و برج ها و آبشار های نمکی از زیبایی های این کوه بی مانند است.


قله نمک سیراف


غار نمکی جاشک، قندیل هایی که در این غار دیده می شود توسط نمک به وجود آمده و به خاطر چکیدن آب از روی نمک و ته نشین شدن نمک داخل هر قطره ای که به زمین می چکد این شکل های زیبا به وجود آمده و روی زمین و دیواره ها هم پوشش گل کلمی این نمک ها وجود دارد. زمانیکه داخل چنین فضای زیبایی می شویم،مهم ترین چیزی که باید رعایت بکنیم، این است که فقط از آنها عکس بگیریم بدون آنکه کوچک ترین آسیبی به این منظره زیبا وارد شود و آنجا را به همان شکل زیبا و بکر برای آیندگان باقی بگذاریم.


غار نمک سیراف


 


 

3
0
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.