بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

چرا ما از پرواز می‌ترسیم؟

آیا از پرواز می‌ترسید؟

 


اگر شما از آن عده کسانی هستید که از پرواز با هواپیما می‌ترسید، درک بهتر علت ترستان می‌تواند کمک بزرگی برای شما در راستای بهبودی و غلبه بر این ترس باشد. در اینجا به توضیح چند علت که باعث ترس شما می‌شود می‌پردازیم:


تجربه یک پرواز بد


ممکن است شما تجربه یک پرواز بد را داشته اید که باعث ترس شما از پرواز شده است و همین امر باعث شده است شما در زمان پرواز آشفتگی‌های زیادی داشته باشید. تجربه‌هایی مثل فرود اضطراری، یا تغییر در زمان پرواز یا تعویض پرواز به دلایل نقص فنی. ممکن است این ترس مربوط به حملات وحشیانه یا فساد و هواپیما ربایی در هواپیما باشد یا حتی تأخیرهای طولانی مدت هواپیما، همه اینها ممکن است تجربه‌های بدی باشد که باعث ترس شما از پرواز شده است.


شنیدن خبر یک حادثه بد هوایی


همیشه تجربه واقعی پرواز باعث ترس از پرواز نخواهد شد. گاهی ممکن است حتی خودتان هم تجربه یک پرواز بد نداشته باشید اما با شنیدن خبر یک حادثه بد در این مورد دچار ترس از پرواز شده باشید. پوشش‌های خبری سنگین درباره حوادث هوایی و سقوط یک هواپیما اغلب موجب ترس و وحشت مردم می‌شود. به دلیل اینکه حوادث هوایی اتفاقاتی کاملا نادر هستند در صورت بروز معمولا تعداد زیادی پوشش رسانه ای دریافت می‌کنند. بعد از حادثه تروریستی 11 سپتامبر تقریبا همه مردم دچار ترس از پرواز حتی به صورت موقتی شدند.


برخی افراد در حین پرواز کنترل خود را از دست می‌دهند که به این حالت حمله ترس یا اختلال پانیک (panic attack) می‌گویند و به اشتباه حمله اختلال هراس خوانده می‌شود که این درواقع اختلال هراس نیست و فقط ترس از پرواز است. چرا که اختلال هراس یک مشکل جدی است که اگر کسی این مشکل را داشته باشد اجازه پرواز با هواپیما را نخواهد داشت.


 ترس از پرواز


این ترس همیشه هم مربوط به پرواز نیست


گاهی برخی از افراد به دلایلی ترس از پرواز دارند که به طور مستقیم مربوط به پرواز نمی‌شود. اگر شما دارای مشکلی مانند اختلال هراس، صرع یا مسائلی از این قبیل باشید که دچار حمله‌های عصبی می‌شوید ممکن است علت ترستان از پرواز این باشد که داخل هواپیما دچار حمله شوید و نتوانید کاری انجام دهید و در واقع گیر بیفتید.


ترس از پرواز چالشی است که معمولا در سنین 20 تا 30 سالگی شاید برای هر کسی پیش بیاید. ممکن است شما در زندگی خود یک دوره استرس زا داشته باشید مثل تغییر شغل، ازدواج، جدایی، بچه دار شدن یا مواردی از این قبیل، که در طول این مدت ممکن است این مشکلات خود را به صورت ترس از چیزهایی مثل پرواز نشان دهد.


حوادث و رخدادهای روحی روانی گاهی ممکن است ترس از پرواز را تشدید کنند یا علت به وجود آمدن آن باشند. در کل تمام مواردی که باعث می‌شوند فرد آسیب پذیر شود می‌توانند عواملی برای ترس از پرواز باشند.


چه راهی برای غلبه بر این ترس‌ها وجود دارد؟


همانطور که گفته شد عوامل متعددی می‌تواند باعث بروز مشکل ترس از پرواز شود تنها راهی که افراد می‌توانند از بروز این ترس جلوگیری کنند و بر آن غلبه کنند این است که به دنبال کشف خطرات آن نباشند. در واقع برای هیچ فعالیتی که احتمال خطر در آن وجود دارد نباید به دنبال کشف و سپس پیشگیری یا اجتناب از آن باشند.


 غلبه بر اضطراب


ترفند غلبه بر اضطراب


در صورت ترس از مواردی که در بالا ذکر شد، شما به این باور می‌رسید که در پشت این ترس خطری وجود دارد و ترس شما علامت و هشداری برای بروز یک اتفاق است. شما با این فرض خود را فریب می‌دهید: « من احساس ترس می‌کنم، پس من در خطر هستم». در باور شما ترس از پرواز یعنی اینکه پرواز با هواپیما بسیار کار خطرناکی است در صورتی که ممکن است شما در هرروز فعالیت‌هایی انجام دهید که به طور قطع از پرواز خطرناک تر هستند. 


ممکن است این ترس باعث شود شما برای همیشه پرواز با هواپیما را متوقف کنید و هرگز تجربه سفر هوایی نداشته باشید، یا ممکن است ادامه دهید و با هر پرواز فشار و استرس زیادی را تحمل کنید و تلاش کنید که بر این ترس غلبه کنید. بله، نترسیدن بسیار کار سختی است. 


 

0
0
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.