بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

معرفی شهری تاریخی نوش آباد

معرفی نوش آباد

شهر تاریخی نوش آباد در شمال غرب استان اصفهان از توابع شهرستان آران و بیدگل در مجاورت کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. این شهر با وسعتی حدود 200 هکتار و جمعیتی بالغ بر 13000 نفر در 230 کیلومتری تهران، در 190 کیلومتری اصفهان، 3 کیلومتری شهر آران و بیدگل و 8 کیلومتری شهر کاشان قرار دارد.


شهر تاریخی نوش آباد


شهر تاریخی نوش آباد


از لحاظ جغرافیایی و آب و هوای این منطقه گرم و خشک و دارای زمستانی سرد و تابستان گرم است و از نظر توپوگرافی و عوارض جغرافیایی، بستر طبیعی شهر کویری و بیابانی است و اهالی این دیار مسلمان، شیعه مذهب و دوست دار اهل بیت اند و به زبان فارسی و به لحجه ی شیرین نوش آبادی تکلم می کنند. اینجا آفتاب کویری چنان دلها را سیقل می دهد که جز صمیمیت، سادگی و مهربانی چیزی نمی ماند و با اولین نگاه به چشمان ساده ی مردمانش محبت را در چشمانت مهمان می کند. مردمان نوش آباد مردمانی با فرهنگ، اصیل، آرام و بی ادعا هستند.


شهر تاریخی نوش آباد


عمده فعالیت اقتصادی و معیشتی مردم این دیار کشاورزی است. شهر نوش آباد با وجود قرار گرفتن در منطقه ی کویری و کمبود آب، از کشاورزی نسبتا خوبی برخوردار است و یکی از مناطق عمده مستعد کشاورزی منطقه ی کاشان به شمار می رود. عمده ی محصولات کشاورزی منطقه را گندم، صیفی جات، سبزیجات و گیاهان علوفه ای تشکیل می دهد. وجه تصویر نوش آباد را باید از نام اصلی و قدیمی آن یعنی عنوش آباد جست و جو کرد. در متون قرن سوم، چهارم و ششم هجری از این شهر به عنوان عنوش آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی یاد شده است و در تذکره های زیارتگاه نوش آباد و همچنین تذکره ی امام زاده محمد هلال (ع ) از این شهر به عنوان دار الخلافه ی انوشیروان، دارالملک انوشیروان، پایتخت خاقان انوشیروان و شهر انوشیروان نام برده شده است. آنگونه که در کتاب تاریخ ما نوشته شده در سال 378 هجری قمری آمده یکی از افراد ساسانیان  از آن ناحیه می گذشت و به چشمه ای که آنجا است رسید درحالی که آن چشمه و موزه خشک بود، به فرمان وی در آنجا بنایی نهادند و انوش آباد نام دادند. نوش آباد به معنی بی زوال و جاوید و بی مرگ است، جایی که خوش و خرم میباشد.


شهر تاریخی نوش آباد 


 


تاریخ بسیار کهن سرزمین نوش آباد و قرار گرفتن در مسیر جاده ی ابریشم باعث گردیده تا به عنوان یکی از  مراکز مهم تاریخی کشور مطرح باشد. بافت تاریخی نوش آباد بافتی منسجم، فعال و پویا است. نوش آباد با ده ها اثر باستانی و تاریخی برجا مانده از دوره ی سلجوقی، موغول، صفوی و قاجار یکی از کهن ترین شهر های خته ی کویر و فلات مرکزی ایران است. در این منطقه بیش از 150 اثر تاریخی وجود دارد که نیمی از آن در  داخل بافت و نیمی دیگر در کویر این شهر قرار گرفته است. این شهر گنجینه ای از هنر است. تدبیرانه اش دفتریست پر از زیبایی که در برابر چشم شیفتگان هنر گشاده گشته است. به راستی که نوش آباد یادگار تاریخ و بخشی از میراث بشری است. این سرزمین را شهر خشت و خاک و خاطره می نامند. شهری که تاریخش پر فراز و نشیب است و برخاسته از ارزش ها و اصالت ها و آمیخته با هنر و معنویت و نجابت و سادگی و سخت کوشی است. کوچه پس کوچه های شهر تنگ و تاریک هستند و بوی کاه گل، بوی عشق و بوی مهربانی میدهند. نوش آباد یک مجموعه ی گمنام و پر از بنای تاریخی است که با کتیبه هایش از تاریخ می گوید و با آخرین خشت های به جا مانده از قلعه ها و کاروان سراها و تپه های باستانی، نمایی از فرهنگ دیرین را پیش روی می گشایند. از جمله یادگار های پر ارزش معماری منطقه ی نوش آباد قلعه ها و کاروان سرا های باستانی است که از روزگاران کهن بنا گردیده و در ادوار مختلف به تدریج  توسعه و گسترش یافته است.


شهر تاریخی نوش آباد


 


 


نوش آباد را از قدیم شهر فرش دستباف خوانده اند و اکنون هم  قالیبافی در این شهر رواج دارد. اینجا انگشتان سحر انگیزی را می توان سراغ گرفت که زیر انداز هایی با تار و پودی از عشق می بافند. آبی، سبز، اناری و رنگ های بسیاری در هم نهفته اند تا نقش در نقش جان بگیرد تا زمین به زیور قالی زیبا شود.


نگاه کن گره خوردگی اندیشه و خیال را در این صنعت دستباف و این زیر انداز هیرت انگیز، آنچنان که جوشیدن چشمه زاری در بر اوست. قالیبافان شهر شعر زندگی می سرایند. اینجا هر گوشه اش از عشق رنگین است. ذوق و هنر مردم این دیار هم سو و هم پای کاشانی های هنرمند پیش رفته است. در واقع صنایع دستی این منطقه جلوه ای دیگر از هنر، فرهنگ، تمدن مردم خته ی کویری و یادگاری ماندگار از هنرمندان چیره دستی است که سال های سال برای هنر این سرزمین کوشیدند. هنر مندانی که زیباترین طرح های برخواسته از خلاقیت و اندیشه را می آفریدند و امروزه با توجه به سلیقه ی مشتری فرش هایی با رنگ های شاد و روشن در نقوش و طرح های های مختلف تولید می گردد. این فرش ها در کارگاه های خانگی به وسیله ی دار قالی ایستاده توسط زنان و دختران بافته میشود. فرش دستباف نقش هایی آکنده از قصه هایی ماندگار، منظره ای از باغ های ایرانی و گل های بهار است. 


 


سفر به کویر سفر به دنیای سحر است. در کویر خدا حضور دارد و آسمان کویر سرا پرده ی ملکوت خدا است. تماشای کویر های بی نظیر سرزمین ایران آرزوی جهان گردان بسیاری است. کویر، خاکی است که پر از عجایب دیدنی میباشد. از نوش آباد که به سمت شمال می رویم تا چشم یارای دیدن ماست، کویر است و زیبایی. کویر مظهر تلاش و شیوه ی زندگی درونش، نشان از دانایی مردمان این سرزمین است. سرزمینی که نظر ها را بلند و اراده ها را استوار می کند. کویر نوش آباد یکی از زیبا ترین نقاط کویری ایران محسوب می شود. قسمت عمده ی این کویر پوشیده است از تپه های شنی و ریگ زار های بلند و جنگل های طاق است که جلوه های زیادی به این منطقه بخشیده و این شهر را به یکی از قطب های مهم گردشگری و به خصوص در زمینه ی اکوتوریسم مبدل ساخته است. طبیعت کویری با آغوشی باز به مهمان نوازی مردم منطقه نشسته است. 


 


سرزمین نوش آباد دارای بقاع و امامزاده های بسیاری است. با ورود اسلام، مردمان این ناحیه از جمله اولین نواحی مرکزی ایران بودند که به اسلام پیوستند. قرار گرفتن این شهر در میان شهر های مذهبی قم، کاشان و ری و نیز مهاجرت و اقامت از حجاز و عراق به این منطقه و وجود زیارتگاه ها در این دیار نشانده این است که مردم به دین اسلام گرایش دارند. در لایه های پنهان کیمیای کویر هم می توان حس وطن پرستی را بیدار یافت. این خاک هوشیار است و آسمان را با قدرت لایتناهی اش در اختیار دارد. استقامت را اینگونه آموختند مردمان این سرزمین. خاک سرزمین من، دل من شوق تو می تپد، ای ایران.


این شهر در دفاع از ارزش های کشور اسلامی ایران شهدای زیادی تقدیم نمود. حضور جوانان پر شور در عملیات مهم هشت سال دفاع مقدس و همچنین کمک های بیدریق مردمان این شهر و رزمندگان حاکی از ولایت مداری مردمان این خته است. ای شهیدان، سروهای سر افراز این خاک، نامتان جاوید، قطره قطره ی خونتان ضامن سربلندی پرچم سبز سفید و سرخ ماست.


 


 

7
2
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.