بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

پرواز سیستمی چیست؟

بلیط و پرواز سیستمی

پرواز سیستمی یا برنامه‌ای همانطور که از اسم آن پیداست پروازی برنامه‌ریزی شده و دارای ساعت و زمان مشخص و منظم می‌باشد. اکثر پروازهای خطوط هوایی مهم در ایران از نوع سیستمی هستند و معمولا تنوع مسیر در این نوع پروازها زیاد است. خرید پرواز سیستمی را از دو طریق می‌توانید انجام دهید یکی از طریق دفاتر فروش خطوط هوایی و دیگری از طریق آژانس‌های مسافرتی.


تفاوت پرواز سیستمی و چارتری


بلیط سیستمی معمولا قابلیت کنسلی دارد و همچنین امکان تغییر ساعت و زمان پرواز در آن وجود دارد. درصد جریمه‌های کنسلی مشخص و از پیش تعیین شده توسط خطوط هوایی می‌باشد. در صورتی که در پروازهای چارتر این امکان به آسانی وجود ندارد و اگر هم کنسلی صورت بگیرد جریمه های آن بالاست و نرخ مشخصی برای درصد جریمه کنسلی وجود ندارد. در ایام شلوغ و تعطیلاتی مثل نوروز معمولا تهیه بلیط های سیستمی خیلی سخت می‌شود و در این زمان‌ها بلیط‌های چارتری بسیار مورد استقبال و کار راه انداز هستند اما پروازهای سیستمی زمانی به کار شما می آیند که از تاریخ و زمان دقیق سفرتان مطمئن نیستید و  ممکن است بخواهید پروازتان را لغو یا تاریخ آن را تغییر دهید.


پرواز سیستمی


آیا کیفیت پرواز در پروازهای سیستمی و چارتر متفاوت است؟


معمولا به علت ارزان‌تر بودن نرخ بلیط‌های چارتر اکثر مردم فکر می‌کنند که کیفیت این نوع پرواز با پرواز سیستمی متفاوت است در صورتی که به هیچ عنوان اینطور نیست! کیفیت پرواز، نوع هواپیما، خدمات، سرویس دهی، کادر پرواز و غیره در هر دو نوع پرواز یکسان هستند.


بلیط سیستمی ارزان تر است یا چارتر؟ چرا؟


قیمت بلیط چارتر معمولا ارزان‌تر است و در برخی موارد حتی کمتر از نصف قیمت بلیط‌های سیستمی می‌باشد این تفاوت قیمت اولا به این دلیل است که شما می‌توانید در پروازهای سیستمی بلیط خود را به راحتی، با پرداخت درصد مشخصی جریمه لغو کنید یا تاریخ آن را تغییر دهید که این امکان معمولا در پروازهای چارتر وجود ندارد. دلیل دیگر آن این است که شرکت چارتر کننده تعدادی از صندلی‌های یک هواپیما را اجاره می‌کند و نرخ‌های بلیط را خود شرکت تعیین می‌کند و اگر صندلی خالی بماند شرکت چارتر کننده متحمل ضرر می‌شود و به همین خاطر حتی یک ساعت مانده به پرواز بلیط‌های خود را با نرخ‌های بسیار پایین به فروش می‌رساند.


چرا برخی از پروازهای سیستمی در یک پرواز مشخص نرخ‌های متفاوتی دارند؟


این تفاوت در نرخ عموما به دلیل کلاس‌‌های پروازی است که ایرلاین برای آن پرواز در نظر می‌گیرد.در یک پرواز سیستمی ممکن است چند کلاس پروازی مختلف با قیمت‌های متفاوت وجود داشته باشد. به عنوان مثال: پرواز 6045 دارای چند کلاس پروازی متفاوت می‌باشد و با توجه به کلاسی که برای صندلی‌ها مشخص می‌کنند قیمت‌ها هم متفاوت است.


نحوه پیدا کردن سریع و خرید سیستمی از آویتو


بعد از جستجو مسیر در سایت آویتو، مسافر می‌تواند از منو سمت راست تنها پروازهای سیستمی را انتخاب کند تا در نتیجه جستجو پروازهای چارتری حذف شود.


پرواز سیستمی را حداکثر چند روز قبل از پرواز می‌توان رزرو کرد؟ 


معمولا تا 6 ماه قبل از پرواز می‌توانید بلیط سیستمی را رزرو کنید.


 

5
2
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.