بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

چالوس، کاخ چای خوران ایران را بیشتر بشناسیم

کاخ چای خوران ایران

در مسیری که از مازندران به سمت گیلان پیش می رود، شهرهایی قرار گرفته‌اند که با صنعت توریست عجین شده‌اند. از نوشهر در ساحل دریای مازندران شروع می کنیم .دریای مازندران در طول تابستان معمولا آرام است و عاشقان دریا مخصوصا بچه‌ها از صبح تا غروب می‌توانند از آب های خنک و گرمی ماسه هایش لذت ببرند.


سنگ تِجِن،‌گِردِگِل و دِه نو، نام‌هایی است که گفته می‌شود پیش از این نوشهر را به این نام ها می‌شناختند. شهر نوشهر یک بازار روز دارد که در آن انواع میوه های رنگارنگ و ترشی های متعدد مثل رب انار و آلو و غیره را می توانید از اینجا بخرید. بازارهای مرکزی و سنتی مازندران همیشه نقش بسزایی در اقتصاد و فرهنگ مردم محلی داشته به طوری که روستاییان ضمن فروش محصولات و تامین مایحتاج خود، فرصتی هم برای آشنایی و انجام معاملات خود دارند. در بازار ماهی فروشان نوشهر انواع ماهی بعد از صید روزانه از استخرهای پرورش ماهی و رودخانه ها و دریا به بازار منتقل می شه. ماهی دودی برای افزایش زمان ماهی گیری و همچنین طمع دادن به ماهی استفاده می شود.


گردش در زیبایی های ساحلی و تنفس در هوای پاک آن تنها بخشی از جاذبه هایی است که می تواند شما را به نمک آبرود بکشاند. اما اگر امکانات تفریحی و گردشگری را به آن اضافه کنید انگیزه ی چنین سفری را بیش تر حمل می کنید.


خطوط این تلکابین ما را تا نزدیکی قله‌های مَدوبن و دیو حمام در ارتفاع 2100 متری بالا می برد و اختلاف دمای 10 درجه نسبت به پای کوه در فصل گرم سال برای گردشگران فضای دل نشینی را به همراه می آورد. این شهرک در دوازده کیلومتری چالوس وتنکابن واقع شده که توسط مهندسی به نام "هاوارد هم بری" به منظور ایجاد یک شهر اقامتگاهی و تفرجگاهی طراحی شده است. شمالی ها اصالتا با شکار و صیادی عجین هستند.


از آنجا که ماهیت گردشگری و توریست در شمال ایران در طبیعتی بسیار زیبا نهفته است برقراری تعادل بین کسب درآمد اقتصادی و حفاظت از محیط زیست بسیار دشوار است. در طول سفر من از منطقه جنگلی مِشِل عبور می کنم که در دل آن یک موقعیت طبیعی بکر نهفته است مردابی بکر و دست نخورده به نام هَسَل.


هسل به معنای آب راکت . آب این مرداب در گذشته حجم بیشتری داشت و عمق آن در بعضی از نقاط این مرداب از مرز 15 متر می گذرد. امروزه مسافران بدون مشقت می توانند با وسیله ی نقلیه خودشان به این منطقه بیایند و از منطقه زیبای اینجا لذت ببرند. فضای آرام و بکر و به دور از هیجان های کاذب شهر و شاید اینجا بشود به راحتی در مورد خیلی از مشکلات فکر کرد و شاید اینجا بشود براحتی سکوت معنا دار را شناخت و شاید اینجا بشود به راحتی خود واقعی خودت را بشناسی.


مرداب هسل


سالوس یا شالوس نام قدیمی چالوس بوده و این شهر یکی از مهمترین مقاصد گردشگری پایتخت نشینان است.


کاخ چای خوران که حدود 70 سال قبل ساخته شده است. کاخ چای خوران نشان دهنده ثروت جمع آوری شده توسط صاحبان مزارع چای، طی سال های رونق این صنعت بوده، اما امروزه از آن کاخ تجملاتی، تنها اسکلت خالی آن و اتاق هایی که با تزئینات گچ بری آراسته شده اند باقی مانده است. یکی از آثار زیبای شهر چالوس، کاخ چای خوران است که در زمان رضاخان ساخته شد و همان طور که از اسم آن پیدا است مخصوص استراحت های موقت و کوتاه است. این کاخ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ولی فعلا اداره میراث فرهنگی چالوس در اینجا مستقر است.


کاخ چای خوران چالوس


اگر 120 سال پیش حاج محمد میرزا معروف به کاشف السلطنه راهی هند نمی شد و دانه ی چای را به شمال ایران نمی آورد، تپه ها و کوهپایه های کشور ما به جای چای، رستنی های دیگری داشت. به دلیل آنکه در 3 فصل بهار، تابستان و پاییز برگ های چای برداشت می شود، چای به صورت بوته وجود دارد. اما اگر هیچ گونه برداشتی صورت نگیرد کم کم مرتفع شده و به صورت درخت و درختچه در می آید. برداشت چای در کلارآباد به وسیله ی دست یا قیچی چای چینی انجام می شود، ساقه و جوانه ی چای بهترین نوع برداشت چای است.


کارخانه ی چای سازی کلارآباد در سال 1317 در غربی ترین نقطه ی استان مازندران تاسیس شد و توسط شرکت سهامی چای ایران اداره شد و در سال های متمادی تولید برگ سبز چای در باغات و فرآوری آن در این کارخانه رونق داشت، آنکه رفته رفته با واردات چای خارجی صنعت چای آسیب دید و در سراشیبی سقوط قرار گرفت.


ایران چهارمین وارد کننده ی چای در جهان است در حالیکه ایران از معدود کشورهای تولید کننده این فرآورده است. در حال حاضر این کار خانه با خرید چای از باغ داران این منطقه برای خشک کردن و آماده سازی برگ سبز چای فعال است، اما دست های پنهانی در کار هستند که مانع از رونق چای داخلی هستند و با وارد کردن بی رویه ی چای خارجی ضربه ی مهلکی به چای داخلی می زنند.


هنوز انحصار واردات چای در دست افرادی انگشت شمار است، که سود های سرشار از راه های قانونی و غیرقانونی به دست می آورند، به کار بردن اسانس و افزودن طمع های شیمیایی و غیر شیمیایی ذائقه ی ایرانی ها را به سمت چای خارجی سوق داده است.


مقصد بعدی من جنگل های روستای دانیال حوالی سلمان شهر است. مسیر راه پر است از صخره های سنگی زیبایی است که شکل های عجیب و غریبی دارند و سرسبزی جنگل با صخره ها هماهنگ شده و منظره بی نظیری را شکل داده است. غار دانیال، غار آهکی رودخانه ای است که در اعماق جنگل های شمال قرار دارد و برای رسیدن به دهانه ی این غار شگفت انگیز باید مسیر زیبایی از جنگل های شمال را طی کنیم و بعد خودمان را آماده کنیم برای راهپیمایی در عمق زمین. یکی از زیباترین پدیده های طبیعی در ایران غارها هستند و در سراسر ایران غارهای دیدنی و شگفت انگیزی وجود دارد که در طول سال پذیرای گردشگران بسیاری است ولی این غارها چگونه تشکیل شده اند؟ آب همان گونه که در عمل فرسایش به عنوان عامل فرساینده باعث تخریب سنگ ها می شود، نقش سازنده ای در شکل گیری غارها دارد.


غار دانیال در طبقه بندی  و تقسیم بندی غادرها به شکل طبیعی تشکیل شده است و متعلق به دوران دوم زمینه شناسی داشته است، از نظر تشکیلات زمین شناسی، بیشتر بافت سنگ های که وجود دارد از جنش آهکی است و شکل گیری غار هم در اثر پدیده انحلال بوده است.


غار دانیال


 بدون تجهیزات تنها تا 500 متری غار را می توانید ببینید اما اگر ماجرا جو هستید می توانید با تجهیزات لازم و هماهنگی با غار نبردان بومی مسیر خودتان را تا عمق 2000 متری غار ادامه دهید.


آب این غار از چندین چشمه کوچک تشکیل می شود و بسیار زلال است و از نظر ترکیبی درصد بسیار پایینی دارد. غار یک محیط زنده و پویا است و در یک شرایط پایدار درست شده و حضور ما به عنوان بازدید کننده ی تفریحی یا غارنبرد نباید این شرایط پایدار را بهم بزند.


اینجا دریاچه ی زیبای وَلشت است، خنک، پر آب و خوش آب و هوا با یک عالم سکوت . این دریاچه بطول 150 متر، عرض 300 متر و 30 متر عمق دارد و با چند آبراه کوچک پر می شود. انواع ماهی، مثل ماهی سفید و کُولی و... در این دریاچه موجود است.


دریاچه ی کوهستانی ولشت در جنوب غربی چالوس و در شمال شرقی کلاردشت واقع است. فضای وسیع، هوای مطبوع و چشم اندازهای زیبا اما آنچه که ولشت را خاص می‌کند، تنها آب آن نیست بلکه حال خوشی است که به آدم دست می دهد . دریاچه ای به وسعت 20 هکتار در حفره ای میان کوه ها.


دریاچه ولشت


کلاردشت، دشتی است در ارتفاعات البرز و همیشه خنک و منطقه ای بی نظیر و دلپذیر برای فرار از گرما. ناصر الدین قاجار حق داشت محو طبیعت این منطقه بشود. کلاردشت منطقه ای است کوهستانی با چشم انداز بکر جنگلی، گاه گاه در مه غلیظ فرو می رود و آن وقت است که کوهستانی سرسبز و روستاهای ییلاقی اش قطعه ای از بهشت می شود. یک منطقه زیبا که حتما باید از آن دیدن کرد مراتع بی نظیر گُورت است که در 14 کیلومتری جنوب غربی کلاردشت واقع شده است. در مراتع مازندران شب و روز موسیقی پناه خستگی چوپانان است و نوای کتولی، آهنگ کار چوپان و کلامش، تمنای حمایت از طبیعت است.


به مراتعی که در ارتفاعات واقع شده و به علت خنکی هوا و میزان بارندگی بالا که دارای علوفه های با کیفیت هستند مراتع کوهستانی می نامند و از این مراتع به عنوان مراتع ییلاقی استفاده می کنند و طبیعت بکر گورت، چشم انداز بی نظیری خلق کرده است، ترکیب نادری از زندگی طبیعی و گله گوسفندان است.


  در ادامه مسیر به روستای بلده از توابع شهرستان نور می‌رویم و با اماکن و مناطق زیبای این شهر آشنا می‌شویم.

0
0
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.