بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی (چارتر و سیستمی)
1
بزرگسال (+12) سال
0
کودک (2-12) سال
0
نوزاد (0-2) سال
سفر یکطرفه
سفر دو طرفه
تاریخ انتشار:
نویسنده: نسرین سمندری

چشم اندازه های روستای بلده نور

چشم اندازه های روستای  بلده

بَلده، شهری زیبا در مرکزیت رشته کوه البرز از توابع شهرستان نور، در استان مازندران است. شهری میان کوه های سر به فلک کشیده با رودهای زلال و روان و باغ های مصفا.


700 سال پیش بلده در مسیر جاده های نبرد قرار داشت، نبردهای سختی که در دل کوه رغم می خورد و دشمن تاب مقابله را نداشت اما با گذشت زمان اهمیت مناطق کوهستانی رو به زوال گذاشت و نبردها بیش تر در جلگه ها انجام می شد و برج ها و قلعه های کوهستانی به میراثی برای آیندگان بدل شد.


در ارتفاعات بلده، قلعه هایی وجود دارد که در زمان قدیم سربازان در آنجا نگهبانی می دادند.


قلعه پولاد که در کتب تاریخی به قلعه نور شناخته می شود در شمال شهر بلده بر بالای قله کوه بنا شده که از هر طرف به دره های عمیق و پر شیب منتهی می شود. قلعه پولاد یک دژ استراتژی و کاملا نظامی است، قدمت این قلعه بر اساس برآورد باستان شناسان به زمان سلسله ی پادوسبانان طبرستان، در حدود 700 سال پیش می رسد. برج پولاد بلده، تمامی مجموعه ی یک حکومت محلی را در خود جای داده مثل، دروازه ی ورودی، اسطبل، اتاق های نگهبانی، برج های دیدبانی. در قسمت داخلی این برج ساخته های خشتی عظیمی وجود دارد که نشانه ی شکوه و عظمت این قلعه در زمان گذشته بوده والبته فعلا تلی از خاک و ویرانه ای بیشتر وجود ندارد.


قلعه پولاد


قلعه ی بلده، پس از انقراض سلسله ی پادوسبان به دست صفویان و تسلط این خاندان بر منطقه ی نور و کُجور فعلی همانند سایر قلعه های طبرستان رو به ویرانی است و در صورت مرمت می تواند یکی از جاذبه های بی نظیر جهانگردی شود.


شاید رودخانه "هردو رود"، رودی که از کنار یوش می گذرد بهتر از هر کسی که بداند فصل های سال با دل شاعر چه کردند. شاعر شوریده سری که رودخانه را به خودش تشبیه کرد و گفت:" من مانند رودخانه ای هستم که از هر کجای آن می توان آب برداشت".


نیما یوشیج با مجموعه ی تاثیرگذار "افسانه" که مانیفست شعر نوی ایران است، در فضای شعر فارسی انقلابی به پا کرد. نیما آگاهانه با بنیادها و ساختار های شعر کهن را به چالش کشید و "شعر نو" نامی است که نیما خودش بر هنر خویش نهاد.


خانه نیما یوشیج


خانه ی نیما در یوش بنایی است که قدمت آن به دوره ی قاجار می رد. و با ویژگی های سنتی منطقه کوهستانی ساخته شده است. نیما بر اثر سرمای شدید یوش به ذات الریه مبتلا شد و برای درمان به تهران می رود، اما معالجات اثر نمی کنه ونیما در سپیده دم دی ماه 1338 فوت می کند. بنا به وصیتش آن را باید در زادگاهش دفن می کردند ولی به علت برف سنگین که در یوش آمده بود در تهران دفن کردند و بعد از 30 سال به وصیتش عمل کردند و امروزه در زادگاهش مدفن است.


ناصر الدین شاه قاجار علاقه ی خاصی به بلده داشت و گاهی سفر هایی هم به اینجا داشت و نمونه ی زنده ای از دوران قاجار را می شود در اینجا در عمارت "خان بابا خان سلطانی نوری" یافت. خان بابا خان سلطانی نوری، فرزند علی محمد خان سلطانی نوری ملقب به سلطان مجلل بود. برپایی مناسک میزبانی از شاه و درباریان قجری در بلده، در این عمارت بوده است.


بلده نور سرزمینی کهن و کوهستانی است که به گواهی از اسناد تاریخی ریشه در هزاره های دور دارد. منطقه ی بلده نور، یکی از هزاران نقاطی است که علی رغم داشتن ویژگی های تاریخی و گردشگری آنگونه که باید شناخته و شناسانده نشده است.


مقابر سلاطین استندار در روستای کُمُرود از توابع بلده است. این مقابر در اوایل اسلام بنا شدند که البته نوع معماری آن مربوط به معماری دوران ساسانی است. این برج مقبره ها شاهد بر کهن بودن این منطقه است. شاهدی که ما خودمان در حال از بین بردن آن و نابودی آن هستیم.


مقبره سلاطین استندر


اینجا به رسوم قدیمی احترام می گذارند، حتی خواندن برای آرامش گله.آنها در زمان دوشیدن حیوانات برای آنها آواز می خوانند و بر این باورند که با این کار گله آرامش بیشتری دارند و شیر بهتری می دهند.


روستای انگرود


شاید کمتر کسی بداند که استاد بنان، در روستای اَنگِرود از توابع بلده در شهرستان آمل به دنیا آمده است. از سال 1321 صدای غلام حسین بنان به گوش مردم ایران رسید و دیری نگذشت که نام بنان زبان زد همه شد. غلام حسین بنان در اردیبهشت سال 1290 خورشیدی در خانه ی روستایی به دنیا آمد و پس از مهاجرت به تهران از سال 1321 تا دهه ی پنجاه در زمینه موسیقی ملی ایران فعالیت داشت.


استاد بنان


 

1
0
پاسخ به نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.